Aplikacja CREDO DETECTOR dla Windows PC

Podziel się swą opinią i zdaniem
mpknap

Aplikacja CREDO DETECTOR dla Windows PC

Post autor: mpknap » ndz lut 25, 2018 8:28 am

Witajcie.
Zainspirowany aplikacją mobilną i w ramach wolnego czasu postanowiłem spróbować czy da się uzyskać coś podobnego na stacjonarnym komputerze przy użyciu kamerki internetowej.
Na początku powiem, że nie jestem fachowcem ani w dziedzinie programowania, ani fizyki, ani niczego związanego ze światem nauki. Zwykłym tego miłośnikiem. Od dziecka bujam w obłokach, gdzieś w okolicy Mgławicy Oriona ;), a życie zmusiło do pójścia w coś bardziej przyziemnego.

Ok, wracając do sedna.
Będę opowiadał o postępach i liczył na wskazówki w celu osiągnięcia pozytywnych efektów.
Piszę w środowisku Lazarus Pascal dla Win64/32. Podłączona kamera to Creative HD.

Pierwszym etapem było uruchomienie kamerki. Jej praca jest widoczna na lewym panelu 1. (teraz Black bo zaklejona izolacją)
credoap.JPG
credoap.JPG (102.08 KiB) Przejrzano 2338 razy
Na panelu nr 2 mamy przekonwertowany obraz do odcieni szarości. Na nim pracuje algorytm detekcji.

Teraz jak to sobie poukładałem.
1. Po zaklejeniu kamery i wykonaniu kilku próbnych klatek, liczyłem najjaśnieszy pixel, jego wartość.
Przy mojej kamerce było to $00070707.
Przyjąłem że poniżej tej wartości to szum.

2. Po włączeniu kamery, wskazaniu folderu do nagrywania plików BMP i ich nazwę, program Skanuje każdą klatkę z panelu nr 2, wyszukując pixela jaśniejszego niż $00070707. Gdy go znajdzie rozjaśnia go pięciokrotnie i zapisuje do wskazanego folderu.

Powyższe to tylko moja dedukcja i początek. Nie wiem czy podobnie funkcjonuje mobilna Apka. Po całonocnej aktywności i przeskanowaniu tysięcy klatek (z szybkością 2-3/sek) zapisało ok 130 plików.
Większość to pojedyncze pixele przy krawędziach zdjęcia. Jest jednak kilka składających się z 2-3 pixeli
credo PS3.JPG
credo PS3.JPG (144.19 KiB) Przejrzano 2338 razy
credo PS4.JPG
credo PS4.JPG (111.79 KiB) Przejrzano 2338 razy
credo ps1.JPG
credo ps1.JPG (120.23 KiB) Przejrzano 2338 razy
Co o tym sądzicie???

Marek (alias Marcos ;) )

mpknap

Re: Aplikacja CREDO DETECTOR dla Windows PC

Post autor: mpknap » pn lut 26, 2018 5:46 am

25.02.2018
Wstawiłem funkcję wcinania obszaru po 50pix w lewo/prawo/góra/dół....i zapis do BMP

Program chodzi 20 godzin. Wykrył 43 "detekcje". Oto najciekawsze :
det2.JPG
det2.JPG (141.93 KiB) Przejrzano 2336 razy
det1.JPG
det1.JPG (167.29 KiB) Przejrzano 2336 razy

mmateja

Post autor: mmateja » pn lut 26, 2018 8:52 am

I właśnie jesteśmy dumni, że tak piękna inicjatywa powstała! Postaramy się przyjrzeć przedstawionym danym Naszym ekspertom od analizy i damy znać! Pięknie pozdrawiamy!

phomola
Site Admin
Kontakt:

Post autor: phomola » pn lut 26, 2018 6:19 pm

Gratulacje Panie Marku, zdjęcia wyglądają obiecująco :) Pare pytan 1) czy wie Pan moze jaki fizyczny rozmiar ma Pańska kamera i ile pikseli? To by nam pomoglo odpowiedziec na pytanie ilu maksymalnie czastek mozemy sie spodziewac na powedzmy dobe 2) Czy moze Pan wypisac do outputu czas rozpoczecia ekspozycji? Jesli tak to spokojnie moze Pan postowac swoje zdarzenia na api.credo.science i nabijac punkty w rankingu, udostepnienie dokumentacji naszego API servera powinno byc ogloszone w ciagu paru dni :) 3) jaki jest czas ekspozycji - pisze Pan ze 2-3 klatki na sekunde, czy to oznacza ze ekspozycja jest 0.5 lub 1/3 sek.? Zycze powodzenia w dalszych pracach, mam tez nadzieje ze inni uzytkownicy podchwyca Panski pomysl i ze beda mogli/chcieli zainstalowac Panski program :) Serdecznie pozdrawiam!
Piotr Homola
CREDO leader
credo.science/homola

mpknap

Post autor: mpknap » wt lut 27, 2018 5:56 am

Przede wszystkim dziękuję za miłe i słowa. Może zmobilizują mnie bardziej do pracy :).
Zanim odpowiem na pytania sam jedno zadam. Czy moje "pixele" są podobne do Waszych ? Czy bezpośrednio z kamery otrzymujecie coś podobnego? Czy idę dobrą drogą? ;)

Odpowiem na pytania :

phomola pisze:
pn lut 26, 2018 6:19 pm
czy wie Pan moze jaki fizyczny rozmiar ma Pańska kamera i ile pikseli? To by nam pomoglo odpowiedziec na pytanie ilu maksymalnie czastek mozemy sie spodziewac na powedzmy dobe

To Creative Live! Cam Sync HD. Wg producenta
Sensor : 1.0 megapixel HD (1280 x 720)
HD Video Support HD 720p
Lens Focusing - Fixed
Max. Video Call Performance (Skype™)
VGA @ 30fps
Max. Frame Rate (USB 2.0)
1280 x 720 @ 30fps
Highest Video Resolution : 1.0 megapixel HD (1280 x 720)
Max. Still Image Resolution :3.7 megapixel (2560 x 1440) Software Interpolated

Korci mnie by wyjąć z niej obiektyw i usunąć filtr....ale muszę porozmawiać z Żoną bo to jej własność ;)
2) Czy moze Pan wypisac do outputu czas rozpoczecia ekspozycji? Jesli tak to spokojnie moze Pan postowac swoje zdarzenia na api.credo.science i nabijac punkty w rankingu, udostepnienie dokumentacji naszego API servera powinno byc ogloszone w ciagu paru dni :)
Nie do końca rozumiem gdzie ten czas ma być zapisany...jako część nazwy pliku? Musiałbym wiedzieć jak wygląda to u Was :)

3) jaki jest czas ekspozycji - pisze Pan ze 2-3 klatki na sekunde, czy to oznacza ze ekspozycja jest 0.5 lub 1/3 sek.?
No tu jednak nie chodzi o czas ekspozycji, (ale już zastanawiam się jak to rozpracować). Program jest w stanie skopiować klatkę z kamery i ją przeskanować właśnie z taką prędkością. Robi to jedna po drugiej. Kamera po prostu jest spowolniona do takiej prędkości przez "algorytm obliczeniowy"

I właśnie tu się zastanawiam. Czy tak duże odstępy czasu mogą mieć wpływ na obraz detekcji? Może robić to seriami, pobrać 5-10 zdjęć z kamery i dopiero je analizować. W przypadku detekcji na sąsiadujących klatkach złożyć to w jedno zdjęcie.... :).

,
mam tez nadzieje ze inni uzytkownicy podchwyca Panski pomysl i ze beda mogli/chcieli zainstalowac Panski program :)

Oczywiście, że jeśli ktoś ma ochotę i przede wszystkim wiedzę jak to rozwinąć zapraszam do kontaktu. :)

phomola
Site Admin
Kontakt:

Post autor: phomola » śr lut 28, 2018 3:27 pm

Czas zdarzenia i inne dane (w tym zakodowany obrazek) przesyla sie do serwera API przez odpowiedni POST. Jak to dokladnie wyglada? Kod naszej aplikacji i (wkrótce) dokumentacja serwera API sa dostepne dla czlonkow CREDO - zapraszam wiec do wstapienia w nasze szeregi :) Docelowo wszystkie nasze kody beda otwarte, i to najprawdopodobniej w niedalekiej przyszlosci, a w szczegolnosci bedziemy upowszechniac dokumentacje API serwera, tak by kazdy chetny mogl sie podlaczyc ze swoim wlasnym urzadzeniem i oprogramowaniem.
Piotr Homola
CREDO leader
credo.science/homola

mpknap

Post autor: mpknap » pt mar 02, 2018 7:26 am

Kolejna modyfikacja....
Polegała na przyspieszeniu skanowania i wprowadzeniu warunków skanowania wg wskazówek p.Piotra :)
Ostatecznie uzyskałem ok 10klatek/sekundę, eliminację szumu prawie do zera i zapis tylko bardziej interesujących detekcji, z pominięciem śmieci, pojedynczych pixeli etc.
Ostatnia noc, 8 godzin.
5.JPG
5.JPG (101.13 KiB) Przejrzano 2310 razy
3.JPG
3.JPG (102.16 KiB) Przejrzano 2310 razy
2.JPG
2.JPG (86.04 KiB) Przejrzano 2310 razy
1.JPG
1.JPG (86.91 KiB) Przejrzano 2310 razy

mpknap

Post autor: mpknap » pt mar 02, 2018 7:27 am

cd...
6.JPG
6.JPG (137.3 KiB) Przejrzano 2309 razy
4.JPG
4.JPG (98.93 KiB) Przejrzano 2309 razy

Enerdhil

Post autor: Enerdhil » pt mar 02, 2018 6:04 pm

Czy mógłby Pan udostępnić tę aplikacje?

mpknap

Post autor: mpknap » pt mar 02, 2018 6:35 pm

Wkrótce, na razie jest w niej taki bałagan że tylko ja wiem o co chodzi ;). Na dniach. Dam znać. Tak czy inaczej potrzeba testerów ....:)

ODPOWIEDZ