Credo wersja Linuxowa

Podziel się swą opinią i zdaniem
Tomek

Credo wersja Linuxowa

Post autor: Tomek » śr mar 21, 2018 2:28 pm

Cześć

Po kilku dniach intensywnego pisania skryptu oraz testów postanowiłem przedstawić wam dotychczasowe efekty swojej pracy.
Program Credo-Linux jak sama nazwa wskazuje pisałem dla komputerów z zainstalowanym systemem Linuks. Obecnie skrypt programu można wykonać na każdym komputerze, który spełnia wymagania dotyczące modułów.
Dążę cały czas do zbudowania uniwersalnej paczki dla komputerów 32 i 64 bitowych oraz z procesorem ARM (Raspberry) - będzie ona zawierać wszystkie potrzebne pliki więc niepotrzebna będzie instalacja Pythona na komputerze.

Tak jak wspomniałem powyżej jest to skrypt Pythona, można go więc uruchomić w Windowsie, ale, ponieważ kolega z forum napisał już odpowiedni program ja nie się na tym nie skupiam.

Funkcjonalność:

- Możliwość ustawienia domyślnego folderu do zapisywania plików
- Możliwość ustawienia długości wykonywania testowych pomiarów
- Ustawienie domyślnej kamery dla wszystkich pomiarów
- Generowanie raportu po kalibracji kamery. Raport zapisuje się w lokalizacji
do zapisu zdjęć. Raport jest generowany na dany dzień tzn., że jeżeli wykonujemy
kalibrację kilka razy dziennie to wszystkie pomiary i podsumowania mamy w jednym miejscu.
- Wybór poziomu progu zakłóceń. Mamy do dyspozycji kilka domyślnych poziomów ustalanych proporcjonalnie do średniej wartości maksymalnych wystąpień. Jest to dobra metoda jeżeli dysponujemy naprawdę dobrym sprzętem, który nie generuje zbyt dużo "szumów". Drugą metodą jest ustalenie ręcznie poziomu powyżej, którego chcemy żeby program rejestrował zdarzenie. Sprawdza się w przypadku gorszego sprzętu i jeżeli analizujemy raporty, to możemy dobrać odpowiedni poziom dla swojej kamery.
-Podgląd procesu detekcji widoczny jest jedynie w oknie terminala. Nie wyświetla się obraz kamery.
Jest to zabieg celowy mający obniżyć zużycie procesora (zresztą po co oglądać czarne okienko :) )
- Podczas detekcji generowany jest raport tekstowy w którym wszystkie dane oddzielone są przecinkami. Dzięki temu po wczytaniu do arkusza kalkulacyjnego jako plik CSV możemy dowolnie sortować i analizować dane (posortowanie według współrzędnych pomaga odnaleźć rejony występowania upierdliwych pikseli).
- Jeżeli program dokonał pozytywnej detekcji zapisywane są dwa pliki graficzne. Pierwszy ogólny z zaznaczonym w ramce rejonem detekcji, drugi z powiększonym obszarem samej detekcji. Oba pliki mają naniesione średnie i maksymalne wartości oraz współrzędne. Natomiast w nazwach plików są daty i godziny detekcji.

Jak tylko uporządkuję kilka spraw zamieszczę skrypt na GitHubie
Raporty.7z
Przykłady raportów
(1.72 KiB) Pobrany 46 razy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tomek

Re: Credo wersja Linuxowa

Post autor: Tomek » czw mar 22, 2018 9:18 am

Dzisiaj udało mi się uruchomić skrypt na Raspberry zero !

Na obrazku widać kolejno:

1. RaspBerry
2. Tanią kamerkę za 13 zł (ukrytą w pudełku po zippo -nie polecam, nadaje się tylko do testów skryptu)
3. Hub usb

W momencie kiedy decydujemy się kupić domyślną kamerkę dla raspberry i całość obsługujemy zdalnie przez shh elementy 2 i 3 są nie potrzebne.
Efekt końcowy? Urządzenie do pomiarów niewielkich rozmiarów, zużywające małą ilość prądu, pracującą 24 h na dobę i przy odpowiedniej konfiguracji samodzielnie wysyłające zdjęcia na serwer.

Obrazek

ODPOWIEDZ