Czy można "usłyszeć" uderzenie cząstki o największej energii?

Jeśli czegoś nie wiesz zadaj tu pytanie
Grzegorz

Post autor: Grzegorz » pn lut 10, 2020 4:00 pm

Witam,

znalazłem poniższy projekt i stąd moje pytanie. Może i on przyda się w projekcie CREDO. Z góry dzięki za odpowiedź.

Interactive NASA Space Physics Ionosphere Radio Experiments - SciStarter
https://scistarter.org/interactive-nasa ... e-radio-ex

Dobrego dnia

slawekstu
Site Admin

Re: Czy można "usłyszeć" uderzenie cząstki o największej energii?

Post autor: slawekstu » pn lut 10, 2020 4:30 pm

Same cząstki nie tworzą żadnego "dźwięku" - bez względu na ich energie czy siłę zderzenia
ale można zrobić coś na wzór tego co zrobił Krystian Batyjewski z wykorzystaniem naszej aplikacji,
że każde wykrywanie zmienia dźwięk ze stworzonego przez siebie urządzenia:
Zostało to przeprowadzone podczas 2019 Festival of Contexts in Sokołowsko:
Zobacz krótkie video o tym
(na jego kanale jest także dłuższa wersja 20 min.)

Może i on przyda się w projekcie CREDO.
Ogólnie to każdy projekt zajmujący się tematycznie tym co my jest mile widziany - oczywiście jeśli są tym zainteresowani ;)

mpknap

Post autor: mpknap » pn lut 10, 2020 6:06 pm

Program audacityteam umożliwia posłuchanie pliku graficznego.
http://www.audacityteam.org/download/

Menu Plik/Importuj/Surowe dane/plik.jpg i PLAY
Można techniawke zrobić ;)

Grzegorz

Post autor: Grzegorz » wt lut 11, 2020 8:22 am

Wielkie Wam dzięki.
Ja znalazłem teraz coś takiego.
https://www.seeingwithsound.com/im2spag2.htm

Ciekawe, czy takie techniki pomogłyby uzyskać dane z obrazów cząstek niedostępne dla analizy graficznej. Czy mogłoby to pomóc w lepszej filtracji cząstek i ich klasyfikacji itd. :?:

slawekstu
Site Admin

Post autor: slawekstu » wt lut 11, 2020 5:25 pm

Program audacityteam umożliwia posłuchanie pliku graficznego.
A coś sensownego z tego wychodzi? bo u mnie słychać same szumy/trzaski na 1s.
Ciekawe, czy takie techniki pomogłyby uzyskać dane z obrazów cząstek niedostępne dla analizy graficznej. Czy mogłoby to pomóc w lepszej filtracji cząstek i ich klasyfikacji itd.
Bazując na wiedzy jaką mam, to
każdy obraz jest opisany na zasadzie tablicy liczb w której jedna komórka to jeden piksel (posiadający kilka składowych),
myślę, że nie jesteśmy wstanie zdobyć więcej informacji niż mamy zawarte w tej tabeli.
Analizując graficznie my tak naprawdę odczytujemy wartości z tej tabeli i podobnie odczytywalibyśmy je chcąc analizować dźwiękowo,
ale nadal mielibyśmy te same informacje, tylko pokazane w inny sposób.
Trzeba też, pamiętać, że łatwiej i szybciej jest przeprowadzić i stworzyć analizę (nawet od 0) obrazu w tradycyjny sposób, niż w innowatorski.

Więc reasumując (mogę się mylić ale.. ) raczej taka analiza by niewiele pomogła - raczej byłaby tylko ciekawostką.
Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, to zapraszam do stworzenia takiej analizy - chętnie zobaczę wyniki,
kto wie, może zmienię nawet zdanie o tym ;)

mpknap

Post autor: mpknap » wt lut 11, 2020 7:27 pm

A coś sensownego z tego wychodzi? bo u mnie słychać same szumy/trzaski na 1s.
Dokładnie i nic więcej. Ale może ktoś z zacięciem muzycznym wykorzystałby to do stworzenia TechnoBitów ;)

Bazując na wiedzy jaką mam, to
każdy obraz jest opisany na zasadzie tablicy liczb w której jedna komórka to jeden piksel (posiadający kilka składowych),
myślę, że nie jesteśmy wstanie zdobyć więcej informacji niż mamy zawarte w tej tabeli.
Analizując graficznie my tak naprawdę odczytujemy wartości z tej tabeli i podobnie odczytywalibyśmy je chcąc analizować dźwiękowo,
ale nadal mielibyśmy te same informacje, tylko pokazane w inny sposób.
Trzeba też, pamiętać, że łatwiej i szybciej jest przeprowadzić i stworzyć analizę (nawet od 0) obrazu w tradycyjny sposób, niż w innowatorski.

Więc reasumując (mogę się mylić ale.. ) raczej taka analiza by niewiele pomogła - raczej byłaby tylko ciekawostką.
Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, to zapraszam do stworzenia takiej analizy - chętnie zobaczę wyniki,
kto wie, może zmienię nawet zdanie o tym ;)
Też jestem takiego zdania. Zamiana obrazu na dźwięk, trudny algorytm analizy dzwięku, wyniki tej analizy przekształcane na dane zrozumiałe dla komputera czyli praktycznie spowrotem na obraz. Ale sam kiedyś myślałem o tym :)

ODPOWIEDZ