Widoczność wielkich pęków na innych planetach?

Jeśli czegoś nie wiesz zadaj tu pytanie
Grzegorz

Widoczność wielkich pęków na innych planetach?

Post autor: Grzegorz » pt lis 15, 2019 3:13 pm

Witam,
chciałem zapytać, czy teoretycznie może istnieć taka atmosfera na jakiejś planecie, gdzie możliwa byłaby widoczna  obserwacja wielkich pęków. Wyobrażam je sobie jako bardzo krótkie koliste błyski na powierzchni atmosfery patrząc z perspektywy satelity.

Z góry dzięki za odpowiedź

slawekstu
Site Admin

Re: Widoczność wielkich pęków na innych planetach?

Post autor: slawekstu » pn lis 18, 2019 11:42 am

Hm,

Wg mnie obserwacja graficzna (przy użyciu urządzeń czy też "gołym" okiem) wielkich pęków jest niemożliwa (a jeśli możliwa to bardzo trudna do zrealizowania)

Być może same satelity z detektorami na ich powierzchni pewnie by mogły to obserwować.. kiedyś czytałem artykuł o planowanym stworzeniu detektora na jakieś satelicie (lub stacji) który będzie obserwował/ wyłapywał promienie kosmiczne (więc być może pęki) lecące w stronę naszej planety.. niestety nie mogę coś tego artykułu teraz znaleźć..

Co do obserwacji widocznych dla nas na pewno ciekawym zjawiskiem jest zorza polarna, którą widzą nawet satelity (ciekawe zdjęcie jest na Wikipedii)
Obrazek
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zorza_polarna
.. więc może to tylko kwestia czasu byśmy widzieli pęki kto wie..

Grzegorz

Re: Widoczność wielkich pęków na innych planetach?

Post autor: Grzegorz » wt lis 19, 2019 8:24 am

Może poniższa kamera nadaje się do oglądania wielkich pęków :?: Przydałaby się taka na smartfonie ;) Może dzięki niej uda się zobaczyć nadlatującą cząstkę w kierunku matrycy i jej reakcję z nią :?: Kto wie, może wykrycie ciemnej materi będzie możliwe dzięki niej :?:

Here's What the Speed of Light Looks Like in Slow Motion | Live Science
https://www.livescience.com/65113-faste ... light.html

ODPOWIEDZ